General Electric E1030SL Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | General Electric |
| SKU: | E1030SL |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10500000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4.5x |
| Focal Length: | 7.50 mm to 22.50 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 1.0 in |
| Weight: | 5.11 oz |