General Electric E1040BK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | General Electric |
| SKU: | E1040BK |
| Image Processor | |
| Total Pixels: | 10500000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4.5x |
| Focal Length: | 8.80 mm to 35.20 mm |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 5.29 oz |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card |