General Electric E840SRD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | General Electric |
| SKU: | E840SRD |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Total Pixels: | 8400000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4.5x |
| Max Aperture: | 3.4 1/f |
| Focal Length: | 6.05 mm to 24.20 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x Proprietary |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 26 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.40 oz |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.8 in |