| Basic Info |
| Brand: | General Electric |
| SKU: | G2BK |
| Image Processor |
| Total Pixels: | 8.3 Megapixel |
| Other Features |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 4x |
| Digital Zoom: | 4.5x |
| Focal Length: | 0.27" to 1.06" |
| Dimensions |
| Height: | 2.40" |
| Width: | 3.60" |
| Depth: | 0.80" |
| Weight: | 3.40 oz |
| Additional Specifications |
| Frequency Band: | Multi-language Support (11 languages) Multi-Connector: USB AV Out Sensitivity: Auto ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Auto Manual Image Stabilization Movie Scene: Sport Children Indoor Leaf Snow Sunset Fireworks Glass Museum Landscape Night Landscape Night Portrait Panorama Portrait Continuous Shooting: Approx. 1.8 fps (Large/Fine Mode) |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Series: | G |
| Lens Construction: | 14 Elements in 11 Groups |
| Autofocus Points: | 9 |
| Maximum Image Resolution: | 3264 x 2448 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Include: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 4 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| PictBridge: | Yes |
| HD Movie Mode: | No |