Insignia Solutions NSDSC10B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Insignia Solutions |
| SKU: | NSDSC10B |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Total Pixels: | 10600000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.20 mm to 18.60 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.94 oz |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 1.0 in |
| Additional Specifications | |
| Viewfinder Type: | No |
| Language Support: | Spanish |
| Product Model: | NS-DSC10B |
| Brand Name: | Insignia |
| Maximum Image Resolution: | 3648 x 2736 |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 1600 |
| Wide Angle: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 8 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |