Kodak 8262156 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Kodak |
| SKU: | 8262156 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Total Pixels: | 8500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 5x |
| Max Aperture: | 3.1 1/f |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In 1 x Docking Station |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Installed Memory: | 64 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.10 oz |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - USB Carrying Case Carrying Strap Microphone Power Adapter Speaker |
| Max Focal Length: | 114 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3280 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2454 pixels |
| Max Zoom: | 15 X |
| Min Focal Length: | 38 mm |
| Min Focus Distance: | 2 ft |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 1000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 8 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Multiple Point Focusing |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG MOV (QuickTime) |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 64 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Multi-Segment Spot |
| Number of Resolution Modes: | 10 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 22 |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |