Konica Minolta 2731131 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Konica Minolta |
| SKU: | 2731131 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 5360000 |
| Effective Megapixels: | 5 Megapixel |
| Total Pixels: | 5400000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 4.9 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Storage | |
| Installed Memory: | 2 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 1.16 in |
| Depth: | 2.2 in |
| Weight: | 7.1 oz |