Konica Minolta 2779301 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Konica Minolta |
| SKU: | 2779301 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 5240000 |
| Effective Megapixels: | 5 Megapixel |
| Total Pixels: | 5240000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 7 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Digital Zoom: | 2x |
| Storage | |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Height: | 3.56 in |
| Width: | 4.61 in |
| Depth: | 4.43 in |
| Weight: | 1.15 lbs |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Category: | Cameras |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 1 year(s) |
| Features: | Automatic Flash Bracketing Diopter Adjustment LCD Display Macro Mode Manual Flash (on/off) Red-eye reduction Self Timer Viewfinder Viewfinder Presence Voice Memo |
| General Features: | Built-In Auto Flash Flash Cancel (On/Off) Photo Date/Time Stamping Red-Eye Reduction Self Timer Still Image Capture |
| Image Format: | DCF DPOF JPEG TIFF |
| Included Components: | Battery Carrying Strap Charger Communication Software Lens Cover PC Connection Cable Power Adapter Recording Media USB Cable |
| Labor Warranty: | 1 year(s) |
| Max Focal Length: | 50.8 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2560 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1920 pixels |
| Max Zoom: | 14 X |
| Min Aperture: | 2.8 1/f |
| Min Focal Length: | 7.2 mm |
| Min Focus Distance: | 1.6 ft |
| Parts Warranty: | 1 year(s) |
| Power Source: | (4) AA Battery Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 4 sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Focus Type: | Auto Manual |
| Maximum Frame Rate: | 15 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG MOV |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.66 in |
| Included Software: | Editing Software |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Average Spot |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |