The Leica D-LUX 6 Digital Camera (Special Edition G-Star RAW) is a compact point-n-shoot with an ultra-fast Leica DC Vario Summilux lens & newly developed 10.1MP CMOS sensor. Top-of-the-line features it has, but specs aside, what makes this a great camera is the impeccable design & construction that are the hallmark of Leica cameras. The 10.1MP 1/1.7 CMOS sensor on the Leica D-LUX 6 offers high resolution imaging with fast focus speeds & its lens, with a maximum aperture of f/1.4, means that you can confidently shoot with high shutter speeds to capture low-light shots or shots with fast moving subjects. Beautiful shallow depth of field photography is possible with the lens on this camera & stepped focal lengths are ideal for a wide variety of photography from landscape to macro & of course, the kind of wide angle street photography and photojournalism that made Leica famous.
| Basic Info |
| Brand: | Leica |
| SKU: | 18169 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12700000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Slow Sync Red-eye Reduction Pre-flash |
| Interface Connection: | USB HDMI A/V (RCA Composite) |
| Lens Features |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 3.8 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 2.62 1/f |
| Focal Length: | 4.70 mm to 17.70 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 90 mm |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 70 MB |
| Dimensions |
| Height: | 2.6 in |
| Width: | 4.4 in |
| Depth: | 1.8 in |
| Weight: | 10.44 oz |
Leica 18352Leica 10771