Leica 18335 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Leica |
| SKU: | 18335 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Storage | |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.043 in |
| Width: | 3.771 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 4.5 oz |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 10700000 |