Minox 60623 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Minox |
| SKU: | 60623 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 4000000 |
| Total Pixels: | 4000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory |
| Installed Memory: | 32 MB |
| Other Features | |
| Flash: | Accessory Shoe |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Dimensions | |
| Height: | 2.6 in |
| Width: | 1.9 in |
| Depth: | 1.7 in |
| Weight: | 3.4 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Flash Cancel (On/Off) Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | PC Connection Cable |
| Max Focal Length: | 9.6 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2048 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1536 pixels |
| Min Focal Length: | 9.6 mm |
| Min Focus Distance: | 27.6 in |
| Power Source: | Lithium Ion Rechargeable Battery |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Number of Resolution Modes: | 3 |
| White Balance: | Auto |