Panasonic DMCF1K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCF1K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 3200000 |
| Total Pixels: | 3200000 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 4.9 1/f |
| Storage | |
| Memory Type: | MultiMedia Card (MMC) SD Memory Card |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Built-in Flash Redeye Reduction |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - RCA Composite Video |
| Dimensions | |
| Height: | 2 in |
| Width: | 4.2 in |
| Depth: | 1.25 in |
| Weight: | 0.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B0002HDMLA |