Panasonic DMCFP3K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFP3K |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 14.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 14500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 0.25" to 0.99" |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Memory Card Support: | Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.48 oz |
| Height: | 3.88" |
| Width: | 2.32" |
| Depth: | 0.73" |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO 5.0 Edition QuickTime Adobe Reader |
| Camera Modes: | Scene Modes: PortraitSoft SkinTransformSelf-PortraitScenerySportsNight PortraitNight SceneryFoodPartyCandle LightBaby1/2PetSunsetHigh sensitivityHi-Speed BurstFlash BurstStarry SkyFireworksBeachSnowAerial photoFilm Grain |
| Viewfinder Type: | No |
| Language Support: | Spanish |
| Product Model: | DMC-FP3 |
| Product Series: | FP |
| Brand Name: | Panasonic |
| Lens Construction: | 11 Elements in 10 Groups |
| Maximum Image Resolution: | 4320 x 3240 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 1600 |
| Longest Shutter Speed: | 60 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1600 Second |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Product Line: | Lumix |
| Parent Retsku: | B003962EBU |