Panasonic DMCFP8S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFP8S |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12700000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 4.6 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5 mm to 23 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x Component Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.60 oz |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity:AutoHigh Sensitivity (ISO 1600-6400)ISO 80ISO 100ISO 200ISO 400ISO 800ISO 1600OSD Languages:EnglishSpanish |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO 4.0ArcSoft (MediaImpression / Panorama Maker)QuickTime |
| Camera Modes: | Scene Modes:PortraitSoft SkinTransformSelf-PortraitScenerySportsNight PortraitNight SceneryFoodPartyCandle LightBaby1Baby2PetSunsetHigh SensitivityHi-Speed BurstFlash BurstStarry SkyFireworksBeachSnowAerial PhotoPinholeFilm GrainPhoto Frame |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | DMC-FP8 |
| Product Series: | FP |
| Brand Name: | Panasonic |
| Lens Construction: | 10 Element |