Panasonic DMCFS25S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFS25S |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12700000 |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5.20 mm to 26 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.28 in |
| Width: | 3.82 in |
| Depth: | 0.86 in |
| Weight: | 4.48 oz |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 ISO 3200 High Sensitivity: Auto(1600 - 6400) Menu Languages: English Spanish |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO v3.0 ArcSoft (MediaImpression / Panorama Maker) USB Driver QuickTime |
| Camera Modes: | Intelligent Auto (iA) Mode: Optical Image Stabilizer (Still & Movie) Intelligent ISO Control (Still) Face Detection (Still) Intelligent Scene Selector Intelligent Exposure (Still) Scene Modes: |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B001QXD0UM |