Panasonic DMCFS42K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFS42K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10400000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 5.50 mm to 22 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4 oz |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1000 ISO 1600 ISO 6400 Menu Languages: English Spanish |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO v3.0 USB Driver QuickTime |
| Camera Modes: | Scene Modes: Portrait Soft Skin Scenery Sports Night Portrait Night Scenery Self-Portrait Food Party Candle Light Fireworks Starry Sky Beach Aerial Photo Snow High Sensitivity Baby 1&2 Sunset Pet Hi-Speed Burst Multi Aspect Continuous Shooting Modes: Full-Resolution Image 2.3 frames/sec Max. 5 image |