Panasonic DMCFS7G Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFS7G |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10350000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5.50 mm to 22 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Built-in Flash |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.14 in |
| Width: | 3.82 in |
| Depth: | 0.85 in |
| Weight: | 4.13 oz |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 High Sensitivity: Auto(1600 - 6400) Menu Languages: English Spanish |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO v3.0 ArcSoft (MediaImpression / Panorama Maker) USB Driver QuickTime |
| Camera Modes: | Intelligent Auto (iA) Mode: Optical Image Stabilizer Intelligent ISO Control Face Detection Intelligent Scene Selector Digital Red Eye Correction iA Direct Button Continuous Shooting Mode: Full-Resolution |