Panasonic DMCFS7P Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFS7P |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10350000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory MMC SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.14 in |
| Width: | 3.82 in |
| Depth: | 0.85 in |
| Weight: | 4.96 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B001QFZM9C |