Panasonic DMCFX100K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFX100K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12200000 |
| Effective Megapixels: | 12.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 12400000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3.6 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 6 mm to 21.40 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 27 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.13 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.96 in |
| Weight: | 5.22 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 21.4 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 4000 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 3000 pixels |
| Max Zoom: | 27.9 X |
| Min Aperture: | 18 1/f |
| Min Focal Length: | 6 mm |
| Min Focus Distance: | 1.97 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 60 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Exposure Bracketing |
| Focus Features: | Auto Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG MOV (QuickTime) |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.58 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1250 1600 200 400 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Multi-Segment Spot |
| Number of Resolution Modes: | 20 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Mode |
| Continuous Shooting Speed: | 8 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |