Panasonic DMCFX37W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFX37W |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10700000 |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Lens Mount: | Fixed |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 4.40 mm to 22 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x Proprietary Component Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.48 oz |
| Height: | 2.04 in |
| Width: | 3.73 in |
| Depth: | 0.87 in |