Panasonic DMCFX700EBK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFX700EBK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | Live MOS |
| Effective Megapixels: | 14.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 15100000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Slow Sync Red-eye Reduction |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.30 mm to 21.50 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 120 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 56.0 mm |
| Width: | 104.0 mm |
| Depth: | 24.5 mm |
| Weight: | 155.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH |