Panasonic DMCFX7K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFX7K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 5360000 |
| Effective Megapixels: | 5 Megapixel |
| Total Pixels: | 5400000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 5.6 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 1.97 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 0.95 in |
| Weight: | 4.8 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB Secure Digital (SD) Card |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B0006Q3RJE |