Panasonic DMCFZ100EBK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ100EBK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | MOS |
| Effective Megapixels: | 14.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 15100000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Bridge Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 24 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 4.50 mm to 108 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm to 600 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Installed Memory: | 40 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 81.0 mm |
| Width: | 124.0 mm |
| Depth: | 95.0 mm |
| Weight: | 496.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH |