Panasonic DMCFZ28K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ28K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10700000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10700000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 18 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | High-end Digital Camera |
| Focal Length: | 4.80 mm to 86.40 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x Proprietary Component Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.96 in |
| Width: | 4.63 in |
| Depth: | 3.5 in |
| Weight: | 13.1 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Lens Hood Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 86.4 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3648 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2736 pixels |
| Max Zoom: | 72 X |
| Min Aperture: | 8 1/f |
| Min Focal Length: | 4.8 mm |
| Min Focus Distance: | 0.4 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 60 sec. |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Focus Lock Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 6400 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Multi-Segment Spot |
| Number of Resolution Modes: | 16 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Shutter Lag: | 6 ms |
| Number of Scene Modes: | 17 |
| Continuous Shooting Speed: | 2.5 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |