Panasonic DMCFZ28S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ28S |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10700000 |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Camera Type: | High-end Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 18 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 4.80 mm to 86.40 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x Proprietary Component Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 13.12 oz |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 4.7 in |
| Depth: | 3.5 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Built-in Microphone & Speaker Unlimited Consecutive Shooting Still Image Recording with Audio: 5 seconds Audio Dubbing: Maximum of 10 Seconds Digital Zoom: Max. 128x combined with Extra Optical Zoom Sensitivity: Auto ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 High Sensitivity Mode: Auto 1600 - 6400 OSD Languages: English Spanish German French Italian Japanese |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO -viewer- 2.1 |