Panasonic DMCFZ3 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ3 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 3340000 |
| Total Pixels: | 3300000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Max Aperture: | 8 1/f |
| Digital Zoom: | 4x |
| Storage | |
| Removable Flash Memory Included: | 8 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out |
| Dimensions | |
| Height: | 2.69 in |
| Width: | 4.25 in |
| Depth: | 3.34 in |
| Weight: | 10.24 oz |