Panasonic DMCFZ30K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ30K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8320000 |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Total Pixels: | 8300000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 7.40 mm to 88.80 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash Fill Flash |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 3.37 in |
| Width: | 5.54 in |
| Depth: | 5.44 in |
| Weight: | 1.63 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Flash Cancel (On/Off) Red-Eye Reduction Self Timer Slow Speed Sync Voice Recorder |
| Image Format: | DPOF JPEG RAW TIFF |
| Included Components: | Carrying Strap Charger Integrated Voice Recorder Lens Cover PC Connection Cable Recording Media |
| Max Focal Length: | 88.8 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3264 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2448 pixels |
| Max Zoom: | 48 X |
| Min Aperture: | 11 1/f |
| Min Focal Length: | 7.4 mm |
| Min Focus Distance: | 1.97 in |
| Power Source: | AC Input Lithium Ion Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 60 sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Frames per Second: | 3 frames/s (fps) |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG QuickTime |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.556 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 80 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Multi-Segment Spot |
| Number of Resolution Modes: | 12 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 14 |