Panasonic DMCFZ40K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ40K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 14.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 14500000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Bridge Camera |
| Optical Zoom: | 24 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.50 mm to 108 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 31 mm to 735 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 3.1 in |
| Width: | 4.7 in |
| Depth: | 3.6 in |
| Weight: | 1.00 lbs |