Panasonic DMCFZ50S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ50S |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10400000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10400000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Interface Connection: | Remote Terminal USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 3.37 in |
| Width: | 5.54 in |
| Depth: | 5.59 in |
| Weight: | 1.47 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B000GPOFS2 |