Panasonic DMCFZ70K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ70K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | MOS |
| Effective Megapixels: | 16.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 16800000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction Slow Sync |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Bridge Camera |
| Optical Zoom: | 60 X |
| Digital Zoom: | 5x |
| Focal Length: | 3.58 mm to 215 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 20 mm to 1200 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 3.8 in |
| Width: | 5.1 in |
| Depth: | 4.7 in |
| Weight: | 1.24 lbs |