Panasonic DMCG1A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCG1A |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 13100000 |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 13100000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Optical Zoom: | 3.2 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 14 mm to 45 mm (Lens 1) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Dimensions | |
| Height: | 3.29 in |
| Width: | 4.88 in |
| Depth: | 1.78 in |
| Weight: | 13.6 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Additional Specifications | |
| Focal Length Conversion Factor (SLR): | 2 |
| Frequency Band: | Sensitivity:AutoISO 100ISO 200ISO 400ISO 800ISO 1600ISO 3200Menu Languages:EnglishFrenchSpanishPortuguese |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO -viewer- 2.1 ESILKYPIX Developer Studio 3.0 SEUSB Driver |
| Camera Modes: | Scene Modes:SunsetPartyBaby 1Baby 2PetPortrait mode:NormalSoft SkinOutdoorIndoorCreativeScenery mode:NormalNatureArchitectureCreativeSports mode:NormalOutdoorIndoorCreativeNight Portrait:Night PortraitNight SceneryIlluminationsCreative |
| Viewfinder Type: | Ele |
| Parent Retsku: | B001LK8PVY |
| Battery Include: | Yes |
| Product Series: | G |
| Product Line: | Lumix |
| Shortest Shutter Speed: | 1/4000 Second |
| Longest Shutter Speed: | 60 Second |
| Product Model: | DMC-G1 |
| Brand Name: | Panasonic |
| Lens Construction: | 12 Elements in 9 Groups |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |