Panasonic DMCG2R Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCG2R |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 13100000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | No |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Weight: | 13.09 oz |
| Height: | 3.3 in |
| Width: | 4.9 in |
| Depth: | 2.9 in |