Panasonic DMCG5KBODY Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCG5KBODY |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16.05 Megapixel |
| Total Pixels: | 18.31 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Interchangeable Lens Camera |
| Lens Mount: | Micro Four Thirds |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 3.28 in |
| Width: | 4.72 in |
| Depth: | 2.79 in |
| Weight: | 12.2 oz |