Panasonic DMCG6KK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCG6KK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16050000 pixels |
| Total Pixels: | 18310000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Sensor Shift |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash Accessory Shoe |
| Interface Connection: | HDMI USB |
| Wi-Fi: | Yes |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Interchangeable Lens Camera |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Focal Length: | 14 mm to 42 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 84 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 3.3 in |
| Width: | 4.4 in |
| Depth: | 2.8 in |
| Weight: | 1.1 lbs |