

Panasonic’s LUMIX DMC-GF3 realizes all the features you want from a bulky DSLR interchangeable lens camera, only it accomplishes this in an ultra compact point-and-shoot camera body about as wide and tall as a typical smart phone yet is lightweight and simple to master. This remarkable reduction in size and weight is thanks to advancements in new mirror-free camera technology, and large DSLR format sensors that are more compatible with a new class of compact Micro Four Thirds (MFT) System lenses. This new class of Compact System Cameras (CSC) offers a weight and compactness not seen in traditional DSLRs, yielding greater portability and creative control. The DMC-GF3’s image quality comes from a large DSLR-sized 12.1-megapixel sensor and newly advanced image processing technologies. The DMC-GF3 provides a traditional DSLR-like experience without the need for complicated external mode dials, yet provides intuitive and quick access to common modes like Program, Shutter and Aperture Priority, Manual via a touch-enabled LCD that operates much like a smart phone. The DMC-GF3 provides a dedicated video button that can be used to switch to video capture quickly without changing modes. At the heart of the DMC-GF3’s simplified functionality is a large 3.0-inch LCD (460k- dot) that allows for intuitive touch control of menus and most shooting, focusing, playback and effects controls. Menus can be customized using simple drag-and-drop actions like those on most touch-enabled smartphones. This allows for a custom user interface, giving Quick Menu access to functions that can be tailored to any user’s expertise level. Using the touch-screen operation, a user can lock onto a subject, enabling AF Tracking in both still and video modes. When you’re ready to shoot, the subject will be in focus and ready to capture.
| Basic Info |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCGF2CR |
| Image Processor |
| Image Sensor: | Live MOS |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 13100000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction Rear Curtain Sync |
| Lens Features |
| Camera Type: | Mirrorless Camera |
| Lens Mount: | Micro Four Thirds |
| Focal Length: | 14 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions |
| Height: | 2.7 in |
| Width: | 4.4 in |
| Depth: | 1.3 in |
| Weight: | 9.35 oz |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B007WM84XO |
Panasonic DMCZS7KPanasonic DMCGF2KK