Panasonic DMCGM1KD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCGM1KD |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16000000 pixels |
| Total Pixels: | 16840000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | HDMI A/V (RCA Composite) |
| Wi-Fi: | Yes |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Interchangeable Lens Camera |
| Lens Mount: | Micro Four Thirds |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Focal Length: | 12 mm - 32 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm - 64 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.19 in |
| Width: | 3.88 in |
| Depth: | 0.94 in |
| Weight: | 0.38 oz |