Panasonic DMCGM1KS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCGM1KS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16000000 pixels |
| Total Pixels: | 16840000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Sensor Shift |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB HDMI A/V (RCA Composite) |
| Wi-Fi: | Yes |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Interchangeable Lens Camera |
| Lens Mount: | Micro Four Thirds |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Focal Length: | 12 mm to 32 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 64 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 1.2 in |
| Weight: | 7.4 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Viewfinder Type: | No |
| Minimum Diopter Adjustment: | No |
| ISO Sensitivity: | ISO 25600 |
| Battery Include: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Exposure Control: | Program AE Aperture Priority AE Shutter Priority AE Manual |
| Product Line: | Lumix |
| Self Timer: | 10 Second |
| White Balance Modes: | Auto White Balance Daylight Cloudy Shade Incandescent Lights Flash White Set1 White Set2 White Balance K Set |
| Parent Retsku: | B00FY42JYW |
| Shortest Shutter Speed: | 1/16000 Second |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Longest Shutter Speed: | 60 Second |
| Maximum Frame Rate: | 60 fps |
| Battery Built-in: | No |
| GPS: | No |
| Battery Model Supported: | DMW-BLH7PP |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Built-in Flash: | Yes |
| Product Model: | DMC-GM1KS |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO 9.2 AE SILKYPIX Developer Studio LoiLoScope |
| Language Support: | Spanish |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 64 mm (Lens 1) |
| Maximum Diopter Adjustment: | No |
| Brand Name: | Panasonic |
| Lens Construction: | 8 Elements in 7 Groups |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| PictBridge: | Yes |
| Autofocus Points: | 23 |
| Analog Video Out: | Yes |