Panasonic DMCGX7KEBS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCGX7KEBS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16000000 pixels |
| Total Pixels: | 16840000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Sensor Shift |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB HDMI Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Wi-Fi: | Yes |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Interchangeable Lens Camera |
| Digital Zoom: | 2.4 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Focal Length: | 14 mm to 42 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 84 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card |
| Installed Memory: | 70 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 70.7 mm |
| Width: | 122.6 mm |
| Depth: | 54.6 mm |
| Weight: | 402 g |