Panasonic DMCLC1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCLC1 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 5 Megapixel |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 5200000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | High-end Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 3x |
| Optical Zoom: | 3.2 X |
| Max Aperture: | 2.4 1/f |
| Focal Length: | 7 mm to 22.50 mm |
| Storage | |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 3.3 in |
| Width: | 5.3 in |
| Depth: | 4.1 in |
| Weight: | 1.38 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Flash Cancel (On/Off) Photo Date/Time Stamping Red-Eye Reduction Self Timer Slow Speed Sync Still Image Capture |
| Image Format: | DPOF JPEG RAW |
| Included Components: | Carrying Strap Charger Lens Cover PC Connection Cable Recording Media Remote Control |
| Max Focal Length: | 22.5 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2560 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1920 pixels |
| Min Aperture: | 2 1/f |
| Min Focal Length: | 7 mm |
| Min Focus Distance: | 12 in |
| Power Source: | AC Input Lithium Ion Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 8 sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Frames per Second: | 10 frames/s (fps) |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.666 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Spot |
| Number of Resolution Modes: | 7 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |