Panasonic DMCLC70 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCLC70 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 4000000 |
| Total Pixels: | 4000000 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 4.9 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 3x |
| Storage | |
| Memory Type: | MultiMedia Card (MMC) SD Memory Card |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Built-in Flash TTL Auto Flash |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out |
| Dimensions | |
| Height: | 2.57 in |
| Width: | 3.44 in |
| Depth: | 1.39 in |
| Weight: | 5.76 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B0001FT3I4 |