Panasonic DMCLF1EBK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCLF1EBK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | MOS |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12800000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync Red-eye Reduction Red-eye Fix |
| Interface Connection: | USB HDMI A/V (RCA Composite) |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Bridge Camera |
| Optical Zoom: | 7.1 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 2 1/f |
| Focal Length: | 6 mm to 42.80 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 200 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Installed Memory: | 87 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 62.1 mm |
| Width: | 102.5 mm |
| Depth: | 27.9 mm |
| Weight: | 170.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH |