Panasonic DMCLS75S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCLS75S |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 7380000 |
| Effective Megapixels: | 7.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 7400000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Focal Length: | 5.80 mm to 17.40 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 27 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.44 in |
| Width: | 3.59 in |
| Depth: | 1.17 in |
| Weight: | 4.9 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap |
| Max Focal Length: | 17.4 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3072 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2304 pixels |
| Max Zoom: | 12 X |
| Min Aperture: | 14 1/f |
| Min Focal Length: | 5.8 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | (2) AA Battery Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 8 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Multiple Point Focusing |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1250 200 3200 400 800 |
| Number of Resolution Modes: | 12 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 19 |
| Continuous Shooting Speed: | 3 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |