Panasonic DMCLS80K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCLS80K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8320000 |
| Effective Megapixels: | 8.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 8300000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5.50 mm to 16.50 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 27 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.44 in |
| Width: | 3.77 in |
| Depth: | 1.23 in |
| Weight: | 4.48 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger |
| Max Focal Length: | 16.5 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3264 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2448 pixels |
| Max Zoom: | 12 X |
| Min Aperture: | 14 1/f |
| Min Focal Length: | 5.5 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | (2) AA Battery DC Input |
| System Type: | PC |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 60 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Exposure Bracketing Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG MOV (QuickTime) |
| Color: | Black Keyboard |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 400 6400 800 |
| Metering Characteristics: | Multi-Segment |
| Number of Resolution Modes: | 14 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Keyboard Power Source: | AA |
| Number of Scene Modes: | 20 |
| Continuous Shooting Speed: | 3 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |
| Batteries Required (Keyboard): | 2 |