Panasonic DMCLZ6S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCLZ6S |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 7300000 |
| Total Pixels: | 7400000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 6 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.80 1/f |
| Focal Length: | 6.1 |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory MultiMedia Card (MMC) SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 27 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction |
| Interface Connection: | Audio - Out (Unspecified) USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 1.3 in |
| Weight: | 6.4 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap |
| Max Focal Length: | 36.6 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3072 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2304 pixels |
| Max Zoom: | 24 X |
| Min Aperture: | 13 1/f |
| Min Focal Length: | 6.1 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | (2) AA Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 60 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 1/x sec. |
| Video Capture Format: | MJPEG MOV (QuickTime) |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1250 200 3200 400 800 |
| Metering Characteristics: | Evaluative |
| Number of Resolution Modes: | 10 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 18 |