

The Panasonic Lumix DMC-GX7 Mirrorless Micro Four Thirds Digital Camera is a compact digital camera that features a 16 megapixel Micro Four Thirds Digital Live MOS sensor and Venus Engine image processor to produce high resolution imagery with notable low-light sensitivity to ISO 25600. The combination of these two technologies affords a wealth of detail and clarity in imagery and also supports full HD 1080p video recording at 60 or 24 fps in AVCHD or MP4 formats.
Both a tilting electronic viewfinder and a tilting touchscreen LCD monitor are integrated into the camera's design for working from a variety of angles. The EVF has a 2,764k-dot resolution and supports tilting 90° upward while the 3.0" 1,040k-dot LCD monitor is capable of tilting 45° upward and 80° downward. Its touchscreen functionality enables more intuitive playback and menu navigation for employing a host of camera settings and features, including control over the built-in wireless connectivity. This function pairs with the Panasonic Image App for remote control over camera settings and for instant transferring of imagery between the camera and a mobile device.
| Basic Info |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCSZ3K |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 16.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 16600000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Red-eye Reduction Red-eye Fix Flash OFF Flash ON Slow Sync Auto Flash |
| Lens Features |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.50 mm to 45 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm to 250 mm |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 3.92 oz |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
Panasonic DMCZS7KPanasonic DMCXS1EBW