Panasonic DMCSZ8EBS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCSZ8EBS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 16 Megapixel |
| Total Pixels: | 16600000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Red-eye Fix Auto Flash Red-eye Reduction Flash ON Slow Sync Flash OFF |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.30 mm to 51.60 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 288 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 60.4 mm |
| Width: | 99.8 mm |
| Depth: | 26.5 mm |
| Weight: | 144 g |