Panasonic DMCTS1G Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCTS1G |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12700000 |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12700000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4.6 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Focal Length: | 4.90 mm to 22.80 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory MMC SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 45 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 3.87 in |
| Depth: | 0.89 in |
| Weight: | 5.76 oz |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 High Sensitivity (ISO 1600-6400) Menu Languages: English Spanish |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO v3.0 ArcSoft (MediaImpression / Panorama Maker) USB Driver QuickTime |
| Camera Modes: | Intelligent Auto (iA) Mode: Face Recognition (Still) Optical Image Stabilizer (Still & Movie) Intelligent ISO Control (Still & Movie) Face Detection (Still) Intelligent Scene Selector Sce |