

Lumix DMC-TS25 Digital Camera PanasonicWith freezeproof to 10 degrees C, the DMC-TS25 supports shooting while skiing, snowboarding or skating.Features: 16.1MP Sensor and Venus Engine Image Processor - A 16.1MP CCD Sensor offers high quality imaging even in low light conditions.Lumix DC Vario Lens - A 4x wide-angle optical zoom lens provides 35mm focal length equivalents of 25-100mm which ranges from wide-angle to telephoto. This incorporates most shooting situations and a 8x Intelligent Zoom will reach even further if needed. Macro function is available at 3x digital zoom. The maximum aperture at the wide-angle end is f/3.9. The lens is designed from 11 elements in 10 groups and includes 5 aspherical lenses and 1 extra-low dispersion lens for sharp images and reduced aberrations.Waterproof and Tough Features - The TS25 is waterproof to a depth of 23 ft. (7 m), shock proof from a drop height of 5 ft. (1.5 m), freeze proof to a temperature of 14 degree F (-10 degree C) and dust proof to the IP6X standard.720p HD Video with Dedicated One-touch Button - 720p HD video recording at 30 frames per second in the MP4 format is supported by the TS25. A dedicated button switches you immediately into video mode and both Intelligent Auto (iA) and MEGA Optical Image Stabilization (O.I.S) is available for video.2.7 In. Intelligent LCD Display - Composition and playback are viewed with a 2.7 In. TFT Screen LCD display with 230,000 pixel resolution. It provides 100% field of view and offers Power Monitor Mode, AUTO Power Monitor Mode and High Angle Mode. An anti-reflective coating is applied to the screen for easier viewing in direct sunlight and the Intelligent LCD function automatically adjusts the screens brightness according to shooting conditions.Optical Image Stabilization - MEGA O.
| Basic Info |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCTS25R |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 16.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 16600000 |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Red-eye Reduction Red-eye Fix Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync |
| Environmental Protection: | Water Proof Shock Proof Freeze Proof Dust Proof |
| Lens Features |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.50 mm to 18 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm to 100 mm |
| Storage |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 0.8 in |
| Weight: | 4.41 oz |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
Panasonic DMCZS7KPanasonic DMCXS1EBW