Panasonic DMCTS2A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCTS2A |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 14.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 14500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 4.6 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.90 mm to 22.80 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.89 oz |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO 5.0 HD Edition QuickTime Adobe Reader |
| Camera Modes: | Scene Modes: Portrait Soft Skin Transform Self-Portrait Scenery Panorama Assist Sports Night Portrait Night Scenery Food Party Candle Light Baby1 Baby2 Pet Sunset High sensitivity Hi-Speed Burst Flash Burst Starry Sky Fireworks Beach Snow Aerial photo Pinhole Film Grain High Dynamic (Standard Art B&W) |
| Viewfinder Type: | No |
| Language Support: | EnglishGermanFrenchItalianSpanishPolishCzechHungarianRussianChinese (Traditio |