Panasonic DMCTZ50S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCTZ50S |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10700000 |
| Effective Megapixels: | 9.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10700000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.70 mm to 47 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 50 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 1.5 in |
| Weight: | 7.5 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer Voice Memo Recorder |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 47 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3456 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2592 pixels |
| Max Zoom: | 40 X |
| Min Aperture: | 11 1/f |
| Min Focal Length: | 4.7 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 60 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Exposure Bracketing Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG MOV (QuickTime) |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.429 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 400 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Multi-Segment Spot |
| Number of Resolution Modes: | 17 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Shutter Lag: | 8 ms |
| Number of Scene Modes: | 22 |
| Wireless Connectivity: | Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g |
| Continuous Shooting Speed: | 0.7 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |